Nyheder » 18. februar 2025

Overskudsvarme fra sukkerfabrik skal lune Nakskovs radiatorer


Lolland Varme A/S (Lolland Forsyning) har netop indgået en ny, bæredygtig aftale med Nordic Sugar i Nakskov.
Fremover skal overskudsvarme fra sukkerproduktionen genopvarme det kølige returvand fra radiatorer og varmeanlæg i Nakskov, inden det atter sendes ud til forbrugerne.


Fordelene ved aftalen vil være stærkest, når roekampagnen i Nakskov kører på sit højeste. Fra start september og et godt stykke ind i oktober kan sukkerfabrikkens overskudsvarme dække hele varmebehovet i Nakskov. Resten af kampagnen supplerer Lolland Varme op med fyring på halmværket på Drammenvej.

– Vi leverer allerede i dag billig og bæredygtig varme fra vores halm- og flisværk i byen. Men da det her er en varme, som allerede er produceret, og er et restprodukt, er denne løsning meget mere bæredygtig end, at vi selv fyrer op i kedlerne, forklarer forretningschef for Lolland Varme A/S, Søren Gertsen.

Læs mere om den nye grønne aftale i pressemeddelelsen her: